Využití leteckých a družicových snímků ve výuce zeměpisu
Dálkový průzkum Země (DPZ) zažívá v posledních letech obrovský rozmach. Na mnoha webových portálech najdeme stovky leteckých i družicových snímků.
Existuje také celá řada programů i mobilních aplikací, které umožňují se snímky DPZ dále pracovat. Jedním z nich je i program Google Earth, který se dá velmi dobře využít ve výuce zeměpisu i jiných předmětů.
Hlavním cílem kurzu je poskytnout náměty pro využití snímků DPZ, programu Google Earth a mobilních aplikací s tematikou DPZ ve výuce. Převážná většina kurzu bude vedena formou workshopu, kdy účastníci budou pod vedením lektora zpracovávat připravená cvičení a úlohy v programu Google Earth, mobilních aplikacích a na internetu.
Nejbližší termíny školení a přihláška
Kurz má 8 vyučovacích hodin, probíhá od 10.00 do 17.00. Maximální počet účastníků kurzu je 15, minimální počet 7.
V případě většího počtu zájemců je školení možno realizovat přímo u vás ve škole.
Praktické zaměření
Cvičení a úkoly, s nimiž budou učitelé pracovat, jsou připraveny pro okamžité využití v hodinách zeměpisu. Učitelé si tak na praktických úkolech vyzkouší základní úlohy, které poté budou moci tvořit se svými žáky.
Rozhodně se nemusíte bát náročnosti kurzu. Není určen pro počítačové odborníky, ale pro vás, učitele zeměpisu (případně dalších předmětů), kteří máte zájem se s DPZ blíže seznámit.
Obsahová náplň kurzu
Kurz bude rozdělen na 6 hlavních tematických celků. V úvodní části se účastníci kurzu seznámí s fyzikální podstatou dálkového průzkumu Země (DPZ) a principem leteckého a družicového snímkování. Další prakticky zaměřené bloky budou věnovány využití programu Google Earth ve výuce, webovým portálům s leteckými a družicovými snímky a také mobilním aplikacím využívajícím snímky DPZ.
- fyzikální podstata DPZ (elektromagnetické záření, spektrální projev, chování a vlastnosti krajiny)
- letecké a družicové snímkování (druhy snímků, optické a geometrické vlastnosti snímků, aktivní a pasivní snímací zařízení, geostacionární družice a družice s polární drahou)
- program Google Earth ve výuce - podrobné seznámení se všemi podstatnými funkcemi
- webové portály s leteckými a družicovými snímky (využití DPZ při studiu světelného znečištění, reliéfu, mořského ledu, stavu atmosférického ozónu, oblačnosti a srážek, biosféry, změn krajinného pokryvu apod.)
- mobilní aplikace s tematikou DPZ (příklady využití aplikací pro mobilní zařízení)
- praktický projekt (vytvoření přípravy na jednu vyučovací hodinu)
V elektronické podobě obdržíte:
- základní teorii k dálkovému průzkumu Země
- odkazy na webové portály s tematikou DPZ
- podrobný návod k obsluze programu Google Earth
- ukázkové úlohy, které můžete využít ve výuce
- úkoly na využití mobilních aplikací ve výuce
Školící středisko
- Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě
- Leandra Čecha 152
- 592 31 Nové Město na Moravě
Kurzy probíhají na gymnáziu Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě v počítačové učebně. Každý účastník má k dispozici vlastní počítač.
Lektor kurzu
- Mgr. Miloš Bukáček (více o lektorovi kurzu: https://www.linkedin.com/in/milosbukacek/)
- email:
- tel. 566 585 037
- mobil: 723 920 201
Akreditace
- Kurz je akreditován MŠMT v systému DVPP, č. j. 32879/2018-1-892.
Kurzovné
- 990 Kč, možno hradit ze šablon pro SŠ (poplatek zahrnuje organizační náklady, zpracování elektronických studijních materiálů)