100 vědců - setkání s členy Akademie věd
- Autor: Gynome
7. září skupina 11 žáků Gymnázia Vincence Makovského v doprovodu pana profesora Beneše vyrazila do Jihlavy na dvoudenní seminář Informatika ve společnosti přírodních věd. Přednášky se konaly v hotelu Gustav Mahler, kde jsme byli také ubytovaní.
Prvním přednášejícím byl pan profesor Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, který měl přednášku O původu života na Zemi. Mluvil o tom, že je vlastně velmi těžké určit, co je to život.
Další následovala přednáška pana inženýra Bedřicha Rusa z Fyzikálního ústavu AV, který také pracuje v Eli Beamlines, což je vědecké výzkumné centrum zaměřené na laserovou techniku.
Po obědě jsme se přesunuli na přednášku pana docenta Filipa Smolíka z Psychologického ústavu AV, který velmi zajímavě vyprávěl o vnímání, jazyce a paměti.
A pak už nás čekala poslední čtvrteční přednáška pana magistra Jana Šrejbera z Českého hydrometeorologického ústavu, která nesla název Sucho a povodně – dvě strany téže mince.
Po výborné večeři jsme se všichni i s panem profesorem šli projít večerní Jihlavou, zastavili jsme se na dětském hřišti, kde jsme při vzpomínce na naše fyzikáře museli vyzkoušet páku v praxi (na houpačce).
V pátek nás čekala první přednáška Kriminalistika a forenzní vědy ve vyšetřování trestných činů. Pan profesor Jiří Straus nás seznámil s portrétní identifikací, trasologií a daktyloskopií, přičemž jsme si toho mohli hodně prakticky vyzkoušet.
Ještě před obědem nás čekala přednáška Hledání informací v datech pana Romana Nerudy, který nás celým předešlým programem provázel. Po obědě následoval velmi zajímavý workshop na toto téma.
Na závěr pár slov od Hanky Bojanovské (6.A): „Tuto akci vnímám jako zajímavou zkušenost a doporučovala bych ji každému, koho téma vědy alespoň trochu zajímá. Všechny přednášky mi přišly dobře podané, takže i člověk, který se v daném oboru nepohybuje, téma pochopil. Jestli se v příštích letech vyskytne další příležitost jet, tak se určitě zúčastním znovu.“
Markéta Brodinová (2.B)